Okładka - Miejsca i ludzie. Żydowscy obywatele Krakowa. Notes do czytania
Okładka - Miejsca i ludzie. Żydowscy obywatele Krakowa. Notes do czytania Okładka - Miejsca i ludzie. Żydowscy obywatele Krakowa. Notes do czytania

Miejsca i ludzie. Żydowscy obywatele Krakowa. Notes do czytania

Ewa Mańkowska-Grin

Wydawnictwo EMG

Miejsce i rok wydania: Kraków 2022

ISBN/ISSN: 978-83-63464-51-6

Kategoria: Monografie i inne opracowania krajoznawcze

Licza tomów: 1

 

 

Gdzie można kupić zgłaszaną publikację?

Wydawnictwo EMG


 

Udostępnij na: Facebook Twitter

Oddano głosów: 0

Rekomendacja zgłaszającego:

Wydawnictwo EMG prezentuje piąty tom notesów do czytania z serii „Żydowscy obywatele Krakowa”, pt. „Miejsca i ludzie”, którego motywem przewodnim jest udział krakowskich Żydów w tworzeniu m.in. miejsc kultury, dziedzictwa i pamięci narodowej – za przykłady mogą posłużyć Wawel, Muzeum Narodowe, kopiec im. Józefa Piłsudskiego, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, Collegium Novum.

Publikacja przedstawia miejsca zapomniane, takie jak Józefówka, Salon Malarzy Polskich, pierwsze stałe krakowskie kino Cyrk Edison, kino Uciecha i sklepy rodzin z ulic Stradomskiej i Koletek, a także postaci, które umknęły biografom, np. Beniamina Torbego – budowniczego, architekta ok. 130 budynków w Krakowie, Juliana Klaczkę oraz Helenę Lustgarten. Znajdziemy tu unikalne zdjęcia, m.in. z kolonii letniej w kibucu na Cichym Kąciku, oraz niezwykłe historie, choćby pełnego kwiatów kibucu w Bonarce. W publikacji swoje miejsce mają artyści, naukowcy, kolekcjonerzy, architekci, sportowcy, przemysłowcy, lekarze, rzemieślnicy, społecznicy i handlowcy, którzy mieli wpływ na kształt naszego miasta.


Celem publikacji cyklu notesów wydawnictwa EMG o żydowskich obywatelach Krakowa jest – z konieczności fragmentaryczne i subiektywne – ukazanie portretów polskich Żydów, którzy mieszkali i pracowali w Krakowie lub w inny sposób byli z nim związani, przyczyniając się do rozwoju polskiej kultury. Postacie te, często zapomniane, są symbolami ponad sześćdziesięciotysięcznej niegdyś społeczności zaangażowanej w rozwój naszego miasta.


Partnerami wydania są Związek Krakowian w Izraelu oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie.